Poradna


Podle odborných článků a zkušeností výrobců i zákazníků lze u světlých tenkovrstvých lazur hovořit o 3 letech a u tmavých tenkovrstvých lazur a rovněž silnovrstvých lazur o 5 letech životnosti. Důležité faktory jsou kvalita dřeva, způsob aplikace a konkrétní umístění stavby/prvku.
Nové, dříve nenatřené dřevěné povrchy s vlhkostí pod 15% je vhodné ošetřit hloubkovou impregnací, a to ze všech stran (rub i líc) a zejména na řezech materiálu. Za hodinu je dobré zkontrolovat, zda se všechna impregnace vsákla do dřevní hmoty. Nevsáklou impregnaci je třeba setřít hadrem. Tato ochrana vniká hlukoko do dřeva a chrání ho např. před hnilobou a plísní. Z našich výrobků doporučujeme Woodex impregnace, Woodex impregnace AQUA nebo Decotop UWP. Dále musí být povrch natřen některým z finálních nátěrů série Woodex nebo Decotop.
Tlakově impregnované dřevo lze natírat sérií produktů Woodex nebo Decotop (lazury, krycí). Doporučuje se však vystavit na 1/2 roku atmosferickým podmínkám.
Ideální je nechat nové povrchy vyschnout minimálně 4-6 týdnů.
Důležité je aplikovat nátěr na suché, čisté dřevo. V případě starých nátěrů je třeba tyto odstranit, zbrousit a očistit obvody od všech nečistot. Při aplikaci tenkovrstvých lazur je častým nešvarem nanesení příliš silné vrstvy nátěru. Ta se nevsákne do dřevní hmoty, začne vytvářet na povrchu film, který není v případě tenkovrstvé lazury chtěný a snižuje kvalitu nátěru. Častou chybou může být i zvolení nevhodné technologie na konkrétní stavební prvek či materiál. proto doporučujeme konzultaci s našimi proškolenými prodejci. Obecným nepříznivým faktorem negativně ovlivňující kvalitu nátěru je vlhkost. A to jak materiálu (beton, omítka, dřevo), tak vlhkost vzdušná (rosa, déšť).
Každé dřevo by mělo před opatřením nátěru mít vlhkost menší než 15%.
Pokud je stará malba natolik kvalitní, že nešpiní při dotyku a drží dobře na původním podkladu, je možné po očištění aplikovat vrchní barvu. Pokud se však již začíná místy loupat, nebo špiní při dotyku, je vhodné tuto barvu oškrábat. Takto připravený povrch je možné natřít penetračním nátěrem (Perdix, Multigrund PGM aj.) a poté aplikovat 1-3 akrylátové barvy (Primalex Plus, Inspiro, Vinyl Matt, Multitop Premium aj.)
Ano, ale je nutné ho zbavit mikrofilmu "mastnoty" z výroby. Toho lze dosáhnout odmašťovacím přípravkem PELTIPESU. Takto očitěný povrch je ideální předpřipravit vysokotlakým ostříkáním pískem (opískováním) zrna 0,1 - 0,6 mm. Pokud toto není možné, doporučuje se nechat plech vystavený běžným atmosférickým podmínkám 1-2 roky.
Mícháme a tónujeme veškeré barvy a laky tzn. barvy na kov a dřevo, lasurovací laky, nátěry na stěny a zdivo, omítky a fasádní barvy, barvy na podlahy aj. Nátěrové hmoty tónujeme na počkání, větší množství dle dohody.
Akrylátová barva je univerzální pro veškeré minerální podklady, beton a dřevo. Je částečně paropropustná, s vysokou krycí schopností a omyvatelností. Je vhodná na veškeré nové a staré fasádní nátěry. Silikátová barva je „přírodní“ barva na bázi draselného vodního skla. Po aplikaci dochází k zkřemičitění s podkladem. Je velmi paropropustná a vhodná na objekty se stávající vlhkostí a sanační omítky. Nelze ji aplikovat na stávající a akrylátové nátěry. Je ideální pro staré objekty v památkové péči. Silikonová barva je univerzální barva na veškeré minerální podklady. Je velmi paropropustná a vhodná na sanační omítky. Vyznačuje se tzv. odperlovacím – „samovymývacím“ efektem a ochrannou proti slunečnímu ultrafialovému UV záření. Lze ji aplikovat na veškeré staré a nové fasádní nátěry.
K renovačním nátěrům oken doporučujeme ucelené systémy tzv. ventilačních barev, které neuzavírají póry ve dřevě, jsou elastické a mají UV filtr. Vždy je nutné aplikovat základní, impregnační nátěry a poté 2-3 vrstvy krycích, vrchních barev. Doporučujeme Teknos Woodex Solid nebo Herbol Venti 3Plus satin.
Tenkovrstvé lasury jsou vhodné na tzv. nepřesné stavební součásti a všude tam, kde není použito prvotřídní dřevo tzn. vrata, ploty, pergoly, podbití střech, obložení štítů, zahradní nábytek apod. Tenkovrstvá lasura impregnuje především dřevo do hloubky a nedělá ideální povrchovou úpravu. Silnovrstvé lasury jsou vhodné na tzv. přesné stavební součásti jako jsou dveře a okna vč. eurohranolů. Silnovrstvá lasura je vhodná k vytvoření bezchybné povrchové úpravy.
V první fázi je nutné napadené místa očistit mechanicky za použití brusky, ocelového kartáče, špachtle apod. a následně napadené místo očistit od prachu nebo omýt, ideálně tlakovou vodou WAP. Poté je nutné aplikovat sanační přípravek 1x jako likvidační a 1-2x jako preventivní ( např. MultiTop FC). K dalším nátěrům je možné použít běžné doporučované nátěrové systémy.
Mezi běžně omyvatelné nátěry patří klasické akrylátové (Prince Color MultiTop Premium) nebo vynilové (Dulux Vinyl Matt) nátěry. Pokud chceme nátěry plně omyvatelné a odolné např.saponátům a detergentům, které by byly vhodné do kuchyní, koupelen nebo např.soklových částí schodiště musíme volit nátěry jiné. Z těchto produktů doporučujeme Dulux Quick Drying Eggshell, Prince Color Decotop AZ, Primalex Fortissimo IPL2 aj. nebo nátěry latexové a syntetické.
V první řadě je nutné odstranit příčinu zasolení zdiva, výkvětu solí nebo skvrn. Hlavními příčinami je vzlínající vlhkost ve zdivu (nefunkční izolace), promrzání zdiva a následné srážení vody ve zdivu (rosný bod je uvnitř zdiva), zatékání (nefunkční oplechování objektu) aj. V případě výkvětu solí je potřeba situaci odborně posoudit a navrhnout řešení, které by účinně vyřešilo vzniklý problém tzn. určit konkrétní sanační systém zdiva.
V případě promrzání zdiva a problémů s ním vzniklých se nabízí zateplení vnějším kontaktním systémem.
V případě promrzání zdiva a nemožnosti zateplení obálky budovy nebo v případě, že je potřeba pouze lokální zateplení stěny doporučujeme termoizolační antikondenzační nátěr MAXITHERM, který díky unikátní technologii sklokeramických mikrokuliček zatepluje zdivo v interieru tak i v exterieru. Lokální napadení zdiva plísněmi, solemi a skvrnami lze řešit fungicidními přípravky, fungicidními penetracemi nebo koncentráty, které se přidávají přímo do nátěrových hmot. K izolaci proteklin, nikotinu a různých skvrn slouží izolační nátěry (SteinBlock, Eternal InStop aj.), které slouží přímo jako malba nebo jsou určeny k přetírání vrchními barvami. Lokální zasolení zdiva lze celkem úspěšně též řešit použitím izolačních solí (Multigrund PGI, IsolierSalz aj.).
Umakartové jádro lze přetřít 100% akrylátovou barvou Decotop AZ, která je základním i vrchním nátěrem v jednom. Je tónovatelná do tisíce barevných odstínů, hedvábně lesklá a plně omyvatelná. Na umakartové jádro lze též aplikovat omítkovou směs (Multiputz, Relief), která nám vzhledem vytvoří klasickou zeď. Tato omítka je v různých hrubostech provedení. Jedná se o dekorační techniku kde výsledný efekt a vzhled je závislý na řemeslníkovi, který omítku zpracovává.
K renovačním nátěrům střešních krytin z eternitových šablon, betonových tašek a veškerých minerálních podkladů doporučujeme systém RELIUS ROOF ACRYL NANOTECH. Podklad je nutné očistit od prachu, nečistot, mechů a lišejníků a to mechanicky a poté tlakovou vodou WAP. Na zpevnění a penetrování podkladu použijeme Relius HaftGrund Fleurit PR-100, který zajistí ideální přilnavost vrchního nátěru. Jako vrchní a konečný nátěr aplikujeme 2x Relius Roof Acryl Nanotech. Barva je elastická s odolností proti UV záření a životností 30 let. Nátěr je v 10ti barevných odstínech střešních krytin tzn. cihlově čevená, červenohnědá, antracit, atd.
Na novou pozinkovanou střechu po zoxidování a odmaštění povrchu Teknos Peltipesu aj. je možné aplikovat přímo ve 2-3 nátěrech alkydovou barvu Teknos Kirjo, speciální barvu na střešní krytiny. Tuto barvu je možné aplikovat i na staré nátěry za předpokladu soudržnosti stávajících nátěrových vrstev a rozbroušení podkladu. V případě výskytu rzi nebo nesoudržných starých nátěrů je nutné všechny nesoudržné vrstvy mechanicky odstranit, obrousit, v ideálním případě omít tlakovou vodou WAP. Poté je nutné použít antikorozní nátěr Teknos Ferrex, Relius ZincPrimer, Capalac AllGrund aj. a jako vrchní nátěr ve dvou nátěrech Teknos Kirjo. Použití základního nátěru též slouží jako kontaktní mezinátěr mezi starými a novými vrstvami barev.
V současné době většina výrobců ve svém portfoliu nabízí tzv.jednošichtovky - barvy 3v1, - základ,mezinátěr a vrchní nátěr v jednom. Obecně jsou tyto nátěry vhodné na nové nebo na nijak nenarušené podklady. V případě renovačních nátěrů a různých kombinací „starý nebo původní vs. nový“ je vhodnější použít standartní základní a vrchní nátěry. Toto „dvouvrstvé“ řešení doporučujeme též při řešení antikorozních nátěrech ocelových konstrukcí a renovačních nátěrech dřevěných oken.